Dlaczego adwokat nosi togę

Marzeniem każdego aplikanta jest założyć togę podczas rozprawy na sali sądowej, choćby droga do tego jest bardzo daleka i wyboista. Toga adwokacka to ucieleśnienie wielu marzeń z młodości i symbol osiągnięcia ważnego celu zawodowego. Ogólnie rzecz biorąc zawody prawnicze od lat cieszą się w naszym kraju szacunkiem i popularnością.

Każdy student wie, że studia prawnicze wymagają wielu wyrzeczeń. Kończą je wyłącznie ci najbardziej pracowici. Niestety, toga prawnicza to nie strój dla każdego. Historia togi jest bardzo ciekawa. ów strój ma źródło w czasach starożytnego Rzymu.To, jak powinny wyglądać togi, jak szyć togi prawnicze precyzuje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Zapisane jest tam chociażby to, że toga musi kończyć się powyżej kostek na wysokości mniej więcej 25 cm od ziemi. Nie może być ani za krótka, by nie wyglądać śmiesznie, ani zbyt długa, by materiał się nie strzępił. Toga musi być w każdej sytuacji czysta i nienaganna. Nie u każdego krawca można kupić togę, szyją je wyłącznie najlepsi. Wybierają do swych projektów najlepsze materiały. Togi mogą posiadać naszyte znaki personalizacyjne, czyli inicjały osoby, które je noszą. To dodaje strojowi prawnika powagi i dostojności. Togi nie wolno nosić poza salą rozpraw, bowiem todze samej w sobie powinno się się szacunek. Toga to dla każdego prawnika świętość i jego obowiązkiem jest o togę dbać. Pośród studentów istnieje wręcz przesąd, że aplikant, który przymierzy założy, dosłownie na chwilę, togę przed ślubowaniem, może polec na egzaminie.

Sprawdź: toga prawnicza.