Układ wspomagania elektrycznego

Elektryczne wspomaganie układu kierowniczego jest bardziej ekonomiczne niż wspomaganie hydrauliczne. Utworzone 20 lat temu wspomaganie elektryczne pomaga nam zaoszczędzić czas i środki finansowe.
Zespół elektronicznego wspomagania kierownicy składa się z urządzenia sterującego, silnika, czujnika momentu obrotowego i czujnika prędkości jazdy naszego samochodu.

Na desce rozdzielczej pojazdu można zauważyć kontrolkę, która jest dodatkowym elementem i ma za zadanie informować nas o wszelkich nieprawidłowościach w działaniu wspomagania kierownicy.
Przykładowymi markami, których niektóre samochody mają elektryczne wspomaganie sa kia czy hyundai. Wspomaganie kia jest lekki, dzięki czemu redukuje się koszt do produkcji tych pojazdów. Awarie wspomagania kierowniczego zdarzają się stosunkowo rzadko, niemniej jednak stanowią one zagrożenie dla nas i innych uczestników ruchu. Wspomaganie kierownicy kia jest używane przy każdej jeździe autem i powinno się dbać o czystość układu, ponieważ jest on narażony na działanie czynników umieszczonych na zewnątrz, tj. rdza czy woda. W trakcie zbyt długiego i częstego skręcania kierownicą wspomaganie układu kierowniczego może się przegrzać. Podczas uszkodzenia możemy usłyszeć niepokojące odgłosy w maglownicy lub zauważyć blokadę kierownicy, lub za duży luz. Z maglownicy może być również wyciek. Należy się wówczas udać do mechanika.
Gdy nastąpi awaria możemy korzystać z regeneracji maglownicy. Możemy także wymienić ją na nową. Jest to na nieszczęście droższy proces niż regeneracja, przy której możemy otrzymać podobny rezultat.

Zobacz więcej: i30 eps.

Leave a Reply