W jaki sposób usunąć niechcianą farbę z włosów? Farbowanie włosów może poprawić wygląd, ale jeżeli już jest nieumiejętnie wykonane albo z jakichś powodów coś pójdzie nie tak lub po prostu kolor okaże się brzydki, pojawia się problem usuwania farby. Można to zrobić, ale jak?
Problemy z farbą
Na rynku dostępne są przeróżnego rodzaju specyfiki do farbowania włosów m.in.
– naturalne farby do farbowania włosów (jak np. naturalne farby Sanotint, Biokap)
– pianki koloryzujące
– niektóre szampony
Produkty te charakteryzują się bardzo dużą trwałością. O to poniekąd chodzi, ale jest to też frapujący problem, jeżeli już zdecydujesz się na jedną niesamowicie szaloną noc zafarbować włosy na niebiesko, a kolor nie będzie chciał się spłukać. Zresztą analogicznie przykre jest, o ile zamiast perły, wyjdzie kolor rudy, prawda? Jeżeli już przejrzysz fora internetowe, znajdziesz tam masę bezużytecznych wskazówek.
UWAGA!
Niektóre z farb na rynku mają w nazwie „ naturalne farby do włosów „ – zauważając na bogactwo naturalnych składników odżywczych, które się w nich znajdują (m.in. proteiny roślinne, olejek arganowy, złote proso, liofilowe kwasy owocowe, wyciąg z wierzby), przy jednoczesnym braku szkodliwych składników (do których można zaliczyć Parafenylenodiamina (PPD), ftelany, nikiel, Kwas p-hydroksybenzoesowy, Tetrahydro-6-nitrochinoksalina) , natomiast wciąż są to farby do trwałej koloryzacji, o ile producent nie zaznaczył tego inaczej i w trakcie usuwania ich z włosów, należy je traktować jak prawie każde inne farby ustabilizowane.
Co usuwa kolor z włosów ?
Ogólna zasada jest bardzo prosta: jeśli farba była na bazie amoniaku, to zadziała najlepiej zmywacz z amoniakiem. Niszczy włosy – owszem, w takim samym stopniu jak sama farba, natomiast wymyć farbę najszybciej można takim samym rozpuszczalnikiem, jaki posłużył do jej naniesienia. Różnorodne domowe porady o wybielaczach, sodzie, soli i kwasie cytrynowym można włożyć między bajki. Stosując takie sposoby, możesz tylko sobie zaszkodzić.
Do usuwania koloru służy dekoloryzator. Jest to specjalna substancja, w zasadzie przypominająca nieco farbę, ale bez dodatku pigmentu. Po nałożeniu i odczekaniu kilku chwil, rozpuszczalnik umieszczony w dekoloryzatorze rozpuszcza farbę i można ją wypłukać wodą.
Jak to można robi fryzjer?
W salonie fryzjerskim – oczywiści odpowiedniej klasy – można także wykonać dekoloryzację. Dekoloryzacja włosów jest to kilkuetapowy proces, który polega na „wyciągnięciu”pigmentu ze struktury włosa, wypłukaniu rozpuszczonej farby , a dodatkowo naniesieniu maski regenerującej. Ten ostatni stopień jest bardzo ważny, ponieważ dekoloryzatory i farby dość poważnie ingerują w strukturę włosa, uszkadzając jego powierzchnię.
Czy można taki zabieg stworzyć samodzielnie? W zasadzie tak, jednak potrzebny jest z całą pewnością dekoloryzator. W hipermarkecie go nie kupisz. W tym samym momencie najlepiej polecam przejrzeć propozycję sklepów z wyposażeniem salonów fryzjerskich. Tu też nie zawsze będzie łatwo, ponieważ dekoloryzacja jest zabiegiem dosłownie w najbardziej obleganych salonach wykonywanym relatywnie rzadko, toteż znalezienie dobrego dekoloryzatora chwilę potrwa. Warto natomiast uzbroić się w cierpliwość.
Czy dekoloryzacja szkodzi?
Powiedzmy otwarcie – nie da się usunąć farby do włosów, bez lekkiego przynajmniej uszkodzenia powierzchni włosa, ponieważ pigment nie tylko pokrywa włosy z zewnątrz, ale jest w pewien sposób wbudowany w ich strukturę. świetny dekoloryzator jednakże jest na tyle łagodny, aby włosy nie utraciły swojego blasku. Mogą przez pewien czas nie chcieć się układać, przesuszać lub przetłuszczać, niemniej jednak w każdej chwili są to problemy przejściowe. Jeśli natomiast zastosujesz domowe metody lub kupisz kiepski zmywacz farby, to może dojść do uszkodzenia głębokich struktur włosa, co będzie skutkowało zwiększeniem łamliwości. Można też doprowadzić do podrażnienia skóry głowy, a w konsekwencji do trwałego osłabienia włosów.
Sama dekoloryzacja nie jest zabiegiem bardziej szkodliwym dla włosów niż farbowanie, natomiast jeśli po usunięciu koloru nałożysz jakiś preparat odżywczy, to prawdopodobnie w ogóle nie zauważysz żadnych problemów. Pamiętaj, że najbardziej narażone na uszkodzenia są nasady włosów oraz ich końcówki. Te pierwsze ulegają osłabieniu i włosy łamią się lub wypadają, natomiast końcówki mogą tracić kolor lub rozdwajać się, dlatego użycie stosownego kosmetyku regenerującego jest niezbędne.
Źródło: naturalne farby Sanotint.