Projektowanie okładek do książek

Najkrócej można byłoby powiedzieć, że projektuje ilustracje. Ilustrator jest z całkowitą czyli stu procentową pewnością osoba, która ma zdolności artystyczne. Potrafi rysować. Ilustrator ma możliwość być osobą po odpowiednich studiach artystycznych, ale może też być ilustratorem samoukiem, amatorem. Zwykle tacy decydują się na odpowiednie szkoły, aby tym samym potwierdzić swoje zdolności i kwalifikacji.

Ilustrator może być osobą niezależną. Nie musi być zatrudniony w konkretnym miejscu. Ma możliwość współpracować z wydawnictwami. Na ich zlecenie ma możliwość wykonać ilustracje do książek. Takie zlecenia przeważnie dotyczą książek dla dzieci. Ilustracje takie tworzy się do książek wydawanych po raz pierwszy i takich, których wydania są wznowieniami. Rysunki, jakie opracowuje i przygotowuje rysownik mogą posiadać różny charakter. Mogą być kolorowe lub monochromatyczne. Mogą być szkicami, grafikami albo animacjami. Oprócz tego rysownik podejmuje się też innych zleceń. Żadnego problemu nie stanowi dla niego projektowanie plakatów czy okładek do książek. Do każdego takiego zlecenia musi on podejść osobiście. Zupełnie inaczej bowiem są wytyczne związane z projektowaniem okładki dla książki, całkiem inaczej tworzy się plakaty na potrzeby konkretnych kampanii. Usługi ilustratora mogą być kosztowne. Ich cena zależy od zlecenia, od jego wielkości i rangi. Opracowanie okładki dla książki ze stuprocentową pewnością będzie dużo tańsze niż opracowanie serii plakatów mówiących o negatywnych skutkach palenia papierosów. Wielu rysowników partycypuje tworzeniu bajek animowanych.

Zobacz też: ilustrator.