Buty dekarskie a przepisy

W zgodzie z kodeksem pracy, każdy pracodawca musi zapewnić pracownikom ubranie robocze. Musi być ono odpowiednie do tego, jaką pracę tworzy pracownik. W okresie jesienno zimowym, jeżeli już na hali produkcyjnej, w magazynie lub na zewnątrz jest chłodno, pracodawca musi zagwarantować też ciepłe okrycie wierzchnie.

Prócz ubrania roboczego, pracodawca musi zagwarantować także buty ochronne, np. dla dekarzy będą to specjalne buty dekarskie, które mają bardzo twardą podeszwę, dzięki czemu nie wbiją się w nią gwoździe. Koniecznością pracodawcy jest zakup też innych elementów stroju, które stanowią ochronę dla pracowników. Właściwie każdy zatrudniony musi otrzymać rękawice ochronne, okulary a także zatyczki do uszu. To, co powinien otrzymać pracownik, uzależniony jest od tego, jaką pracę tworzy. Dodatkowo, pracownikowi nie wolno wykonywać obowiązków służbowych w innym stroju, niż regulaminowy. W regulaminie zakłady pracy jest zapis na temat tego, co powinien nosić pracownik. Wewnętrzne przepisy bhp bywają bardzo precyzyjne. Zatrudnionemu nie wolno pracować we własnych spodniach, butach, czy koszulce. Jeśli pracownik będzie poszkodowany w wypadku i okaże się, że mógł się do tego przyczynić nieodpowiedni strój, nie otrzyma odszkodowania i może być przez pracodawcę ukarany. Czym odbiega służbowy t-shirt od tego, który można zakupić w sklepie? Oprócz logiem i kolorem najpewniej niczym, niemniej jednak w przepisach – choć mówią ogólnie o stroju roboczym – nie chodzi o koszulkę, wyłącznie o to, aby odzież zabezpieczała, przykładowo. buty przed ślizganiem się a grube spodnie przed otarciami.

Polecana strona: bluza robocza .